14 شهریور 1398

چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم

اسکات آدامز ، خالق کمیک دیبلرت در کتاب خودش به دنبال کیمیای موفقیت بود.تصویر ساز موفقی که معتقد بود، موفقیت فقط یک مسیر دارد.....

اسکات آدامز نویسنده سری کتاب های موفقیتی است که قرار بود تا با یک فرمول همه مردم را موفق کند. فقط با یک فرمول. شاید خودش وقتی داشت کتاب ((چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم)) با خود می گفت، باید همه تصویر ساز شوند و یک سریال در حد ((دیبلرت)) بسازند و معروف شوند. شاید....

چون تا به امروز یک فرمول موفقیت برای همه آدم ها صادق نبوده است. فرمول موفقیت خالق هری پاتر تا خالق تن تن.

خالق دیبلرت (Dilbert) در سال 1957 در شهر Windham از ایالت New York به دنیا آمد. او از طرفداران پروپاقرص کمیک Peanuts بود. از 6 سالگی شروع به ترسیم کمیک کرد تا اینکه در سال 1990 در میان فرمول های اقتصادی که در کالج هارتیویک آموخته بود کمیک (Dilbert) متولد شد. کمیکی که در میان گزاره های دروس MBA دانشگاه کالیفرنیا راه اش را پیدا کرد و متولد شد.

مردم آمریکا هر روز دوست داشتند تا هر روز داستان های کمیک دیبلرت را بخوانند. دیبلرت آنقدر معروف شد که مردم آمریکا با ((عینک های گرد و کروات های راه راه)) خود را شبیه به دیبلرت کردند.

اما آدامز فقط به فکر کتاب های کمیک دیبلرت نبود، او در سال 1997 اولین بازی فکری با شخصیت دیبلرت را طراحی کرد که همانند کمیک استریپ های دیبلرت موفق نبود. در همان سالDilbert: Corporate Shuffle را طراحی کرد که هم نمره قابل قبولی از طرفداران دیبلرت گرفت و توانست جای خود را در میان بازی های فکری باز کند. اما او از سال 1997 تا سال 2006 به سراغ نوشتن مجموعه کتاب های موفقیت رفت. کتاب های که قرار بود مانند کارخانه انسان سازی عمل کند. محصولاتی مشابه.

او در سخنرانی سالانه ted گفت، همیشه به عنوان یک سازنده کمیک تصور می کردم راه موفقیت یکسان است، وهمه باید یک راه را برای موفقیت طی کنند. اما در پایان کتاب پی بردم که راه یکسان است اما روش متفاوت. راه بدست آوردن پیروزی چیزی نیست جز((تلاش کردن در مسیری که دیگر شبیه آدم های اطراف مان نباشیم. آدم های که مانند ماشین کوکی به ادارات می روند و در یک ساعت خاص به کلاب می روند و یک شادی مشخص دارند، انها نمی دانند خوردن یک فنجان قهوه در بالکن در یک عصر پاییزی چه لذتی دارد، پس تلاش همان کلیدی است که گم کرده ایم.))

با ما در تماس باشید